دندانپزشک خانواده

دندانپزشک خانواده

دندانپزشک خانواده

دندانپزشک خانواده یکی از عوامل مهم در حفظ سلامت دهان و دندان‌های اعضای خانواده‌ها است. داشتن یک دندانپزشک معتمد خانواده که مراقبت و درمان بهداشت دهان و دندان‌های افراد را بر عهده دارد، امری بسیار حیاتی و ضروری است.

دندانپزشک خانواده با ارائه خدمات پیشگیری، تشخیص زودهنگام و درمان دقیق مشکلات دهان و دندان، می‌تواند به عنوان نقطه تمایزی از سلامت و زیبایی دندان‌های خانواده‌ها عمل کند. او به طور منظم بررسی‌ها و پاکسازی‌های دهان، پریودنتال جراحی‌ها، روش‌های زیبایی دندان و ارائه آموزش‌های بهداشت دهانی به اعضای خانواده کمک می‌کند تا برای داشتن دندان‌های سالم، زیبا و بدون عارضه آماده شوند.

از آنجا که مراقبت از دهان و دندان‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است و تاثیر بسزایی بر سلامت کلیه بدن دارد، داشتن یک دندانپزشک خانواده معتمد امری اساسی است. این اقدام نه تنها به افراد کمک می‌کند که مشکلات دهانی و دندانی خود را بهبود دهند، بلکه از پیشگیری از بیماری‌ها و مشکلات احتمالی نیز جلوگیری می‌کند.

بنابراین، توصیه می‌شود که اعضای خانواده به دنبال یک دندانپزشک خانواده معتمد بگردند و با ایجاد ارتباط مستمر با او، به حفظ سلامت دهان و دندان‌های خود اهتمام بیشتری ببخشند. این اقدام نه تنها به بهبود سلامت دهان، بلکه به بهبود کلیه وضعیت سلامتی خانواده کمک خواهد کرد.

رئیس شانزدهمین کنگره سالیانه انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی ایران، وضعیت سلامت دندان های کودکان کشورمان را تشریح کرد و گفت: معاینات دوره ای، بهترین روش مراقبت از دندان ها است.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر وقارالدین اخوان زنجانی صبح یکشنبه در نشست خبری  شانزدهمین کنگره سالیانه انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی ایران که قرار است از ۴ تا ۷ آبان ۹۵ در محل هتل المپیک تهران برگزار شود، اظهارداشت: دندانپزشکی ترمیمی، رشته پایه و مادر دندانپزشکی است و به عنوان یکی از تخصص های دندانپزشکی بسیار فراگیر شناخته می شود.

وی با بیان این مطلب مردم اغلب برای اولین بار وقتی به مطب دندانپزشک می روند، بابت پر کردن دندان خراب است، گفت: اگر رشته دندانپزشکی ترمیمی در بین مردم جا بیافتد، هزینه های دندانپزشکی به شدت کاهش می یابد.

اخوان زنجانی با تاکید بر اینکه کار دندانپزشک ترمیمی پیشگیری است، افزود: هیچ کاری بهتر از معاینات دوره ای نمی تواند جلوی ضایعات دندانی را بگیرد.

وی با اشاره به مقوله دندانپزشک خانواده ، گفت: متاسفانه دندانپزشک خانواده در وزارت بهداشت جدی گرفته نمی شود. زیرا، مسائل پزشکی سایه سنگین خود را بر این وزارتخانه انداخته و دندانپزشکان، آنچنان نقشی ندارند.

رئیس کنگره با بیان این مطلب که هرچه ضایعات دندانی در مراحل اولیه کشف شود، درمان راحت تر و کم هزینه تر خواهد بود، افزود: مشکلات گرانی خدمات دندانپزشکی زمانی مطرح می شود که دندان ها را از دست می دهیم.

اخوان زنجانی بر ضرورت معاینات دوره ای دندان ها تاکید کرد و گفت: هیچ فاکتوری مثل این نمی تواند به سلامت دندان ها کمک کند. بنابراین، بهتر است سالی یک تا دو بار به تناسب فعالیت دندان ها، به دندانپزشک مراجعه کنیم.

وی در ادامه به وضعیت پوسیدگی دندان های کودکان ایرانی اشاره کرد و افزود: بر اساس مطالعه ای که بر روی کودکان ۵ تا ۶ سال در کشور انجام شده است، ۵.۱۶ دندان های شیری آنها خراب است.

اخوان زنجانی با تاکید بر اینکه فلوراید بهترین ماده ای است که جلوی پوسیدگی دندان ها را می گیرد، گفت: کودکان زیر ۶ سال می بایست با احتیاط از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنند.

این متخصص دندانپزشکی ترمیمی با اشاره به اهمیت فلوراید در آب های آشامیدنی، ادامه داد: عدد نرمال فلوراید در آب آشامیدنی 7 دهم تا 1.2 دهم PPM است که اگر این عدد به 3 یا 4 برسد، اثر مخرب بر روی مینای دندان ها دارد.

وی همچنین به وضعیت خرابی دندان های بچه های ۱۲ ساله کشور اشاره کرد و افزود: میزان خرابی و پوسیدگی دندان های افراد ۱۲ ساله در کشور ۲.۰۹ DMF است که برنامه ریزی شده است در سال ۱۴۰۴ این عدد به یک و صفر برسد.

پیمایش به بالا