ماهیت نور آبی در دندان‌پزشکی چیست؟

ماهیت نور آبی در دندان‌پزشکی چیست؟

مراجعین دندانپزشکی اغلب از ما در مورد اشعه آبی که به سمت دندان آن‌ها گرفته می‌شود، می‌پرسند و حتی در مورد ضرر‌های این اشعه نگرانی‌هایی دارند. برخی افراد این اشعه را با اشعه لیزر اشتباه می‌گیرند.

پرتوی آبی رنگی که در دندانپزشکی استفاده می‌شود، در محدوده نور مرئی قرار دارد. این پرتو، یک پرتو آبی رنگ بسیار قوی است که از جنس لیزر، فرابنفش یا زیر قرمز نیست و صرفا نور مرئی بسیار قوی است. تابش این اشعه در روشی که استفاده می‌شود اثر نامطلوبی بر روی دندان‌ها و بافت‌های دهان شما ندارد. ولی نگاه کردن به آن برای مدت طولانی ممکن است برای چشم شما مضر باشد. مثلا آب مرارید بیماری چشمی است که در افرادی که زیاد در معرض تابش اشعه افتاب قرار می‌گیرند شیوع بیشتر دارد. اشعه آبی دندانپزشکی هم در طولانی مدت ممکن اس احتمال ابتلا به آب مروارید را افزایش می‌دهد.
البته چون جهت پرتو همیشه به سمت داخل دهان شماست، معمولا به چشم شما نمی‌رسد. ولی دندانپزشک و دستیار دندانپزشک چون مجبورند به محل تابش اشعه نگاه کنند، از عینک‌ها یا حفاظ‌های نارنجی رنگی استفاده می‌کنند که آسیب وارد شدن به چشم‌هایشان در طولانی مدت شود.

کاری که این اشعه در دندان شما انجام می‌دهد این است که سفت و محکم شدن برخی از مواد دندانپزشکی را که در دندان شما استفاده می‌کند، آغاز می‌کند. به عبارت علمی‌تر، پلیمریزه شدن این مواد را استارت می‌زند. در واقع با تابش این اشعه، واکنش‌های شیمیایی در برخی مواد پرکردنی اتفاق می‌افتند که در ‌‌نهایت به تبدیل شدن آن ماده به شکلی از ماده نهایی که به آن نیاز داریم یا سفت شدن آن می‌انجامد. البته کامل شدن این فرآیند می‌تواند مدت زیادی طول بکشد. به همین دلیل حتی بعد از پرکردن دندانتان و استفاده از اشعه آبی، دندانپزشک به شما توصیه می‌کند که برای یک مدت معین، از غذا خوردن خودداری نمایید.
دستگاهی که برای ایجاد این نوع از اشعه آبی به کار می‌رود دستگاه «لایت کیور» نام دارد. این دستگاه در شکل و فرم‌های مختلفی ساخته شده است اما دو نوع اصلی دارد. نوع هالوژنی و نوع LED که جدید‌تر است.
دستگاه لایت کیور برای درمان سفید کردن دندان‌ها هم استفاده می‌شود. در این درمان هم درواقع نور آبی فعال کننده موادی است که برای حفاظت از لثه یا سفید کردن دندان استفاده می‌شود.

[[ نورآبی دستگاه لایت کیور ]]
دستگاه لایت کیور دستگاهی متفاوت از لیزر است. ولی بسیاری از درمان‌هایی که با این دستگاه انجام می‌شود، با دستگاه لیزر هم قابل انجام می‌باشند. البته دستگاه لیزر کاربرد‌های بسیار متنوع‌تر و گسترده تری در دندانپزشکی دارد و هر روز جنبه‌های جدیدی از کاربرد تکنولوژی لیزر در دندانپزشکی، معرفی می‌شود.
مواد پرکردنی همرنگ دندان (کامپوزیت‌ها) شایع‌ترین موادی هستند که با دستگاه لایت کیور عملیات سفت شدن (ستینگ) آن‌ها آغاز می‌شود. کامپوزیت‌هایی هم هستند که بدون استفاده از این دستگاه ستینگ (سفت شدن) آن‌ها صورت می‌گیرد. در ارتودنسی هم گاهی برای چسباندن ابزارهای ارتودنسی مانند براکت، محکم شدن ماده‌ای که برای چسباندن استفاده می‌شود با دستگاه لایت کیور انجام می‌شود. نکته مهم این است که بدانیم نور آبی هیچ کدام ازاین دستگاه‌های دندانپزشکی خطری را متوجه ما نمی‌کنند، ازنوع نور مرئی (سرد) بوده و بنابراین جنس پرتوهای لیزر هم نیستند!

پیمایش به بالا