پرکردن دندان با کامپوزیت

پرکردن دندان با کامپوزیت

راهنمای کامل پرکردن دندان با کامپوزیت

 

پرکردن دندان با کامپوزیت
پرکردن دندان با کامپوزیت

 

پرکردن دندان با کامپوزیت سوالی است که همواره از دندانپزشکان پرسیده میشود در پاسخ به این سوال میتوان گفت، دندان های پوسیده،شکسته، آسیب دیده و خراب نیاز دارند که توسط ماده ای ترمیم شوند تا بتوان از آن بعنوان دندان اصلی بدون ناراحتی استفاده نمود .

پرکردن دندان با کامپوزیت
پرکردن دندان با کامپوزیت

ماده کامپوزیت دندان از زمانیکه به دنیای مدرن دندانپزشکی وارد شد جهت پرکردن دندان استفاده شد . درواقع با توجه به اینکه کامپوزیت ظاهری طبیعی و بادوام دارد برای پرکردن دندان بجای پرکردن با فلز آمالگام مناسب تر خواهد بود .

 


کامپوزیت دندان چیست؟


کامپوزیت دندان ماده‌ای ترکیبی از رزین‌های پلاستیکی و ذرات سرامیکی است که به منظور ترمیم و اصلاح دندان‌های آسیب‌دیده، شکسته یا خراب شده استفاده می‌شود. این ماده به دلیل قابلیت تطابق رنگ با دندان‌های طبیعی و خواص شکل دهی مناسب، جایگزین خوبی برای پرکردگی‌های فلزی سنتی همانند آمالگام است.کامپوزیت دندان منعطف بوده و میتوان آن را براحتی شکل دهی کرد ازین رو مناسب دندان های جلو خواهند بود .

کامپوزیت دندان چیست؟
کامپوزیت دندان چیست؟

این مواد، بعد از قرارگیری روی دندان، با استفاده از نور خاصی که آبی رنگ است، سخت می‌شوند به این فرایند پلیمریزاسیون گفته میشود که برای ایجاد پیوندی قوی بین رزین‌ها و ذرات فیلر موجود در کامپوزیت دندانی انجام میشود ازین رو کامپوزیت دندان چسبندگی بهتر و منسجم تری خواهد داشت که با استفاده از جنس سیلیکا یا کوارتز در ماده تشکیل دهنده کامپوزیت باعث میشود این ماده بسیار با دوام و توانمندتر نیز باشد . 

 


مزایای پرکردن دندان با کامپوزیت

 

 

مزایای پرکردن دندان با کامپوزیت
مزایای پرکردن دندان با کامپوزیت

1. ظاهر طبیعی همانند دندان اصلی : بزرگترین مزایای کامپوزیت دندان، همرنگی آن با دندان‌های طبیعی است. این ویژگی باعث می‌شود که دندان پرشده با کامپوزیت به سختی قابل تشخیص باشد.

2. چسبندگی قوی: مواد کامپوزیتی دندان به ساختار دندان فرد میچسبند و این امر به حفظ دندان و جلوگیری از شکستگی‌های آتی کمک می‌کند.

3. انعطاف‌پذیری: همانطور که بالاتر عنوان شد انعطاف پذیری کامپوزیت دندان عالی است و می‌توان کامپوزیت را به راحتی شکل داد تا تطابق کاملی با دندان طبیعی ایجاد کند.

4. حداقل تخریب دندان: کامپوزیت دندان در مقایسه با پرکردن فلزی دندان (آمالگام)، نیاز به برداشتن کمتری از ساختار دندان دارد.در واقع بخشی از دندان اصلی تراشیده میشود تا بتوان ماده ترمیمی را روی آن اضافه نمود.

 

 

مزایای پرکردن دندان با کامپوزیت
مزایای پرکردن دندان با کامپوزیت

معایب پرکردن دندان با کامپوزیت

 

ماده کامپوزیتی دندان همانند کلیه مواد دندانپزشکی دارای مزایا و معایبی است بطور مثال یکی از معایب کامپوزیت های دندانی دوام کمتر آنها نسبت به آمالگام های فلزی هستند و با توجه به هزینه بیشتری که دارند عملا برای موارد خاص بیماران به آن تمایل خواهند داشت .

مشکل و عیبی که در بسیاری از موارد،قابل جلوگیری خواهد بود این است که حساسیت به رنگ در کامپوزیت های دندانی وجود دارد و به مرور زمان با نوشیدن چای و قهوه و مواد کاکائویی تغییر رنگ میدهند

 


روند انجام پرکردن دندان با کامپوزیت

 

جهت انجام پرکردن دندان با کامپوزیت ابتدا دندانپزشک بیمار را معاینه و ویزیت میکند و در این مرحله بررسی میکند که آیا نیاز به پرکردن دندان با کامپوزیت وجود خواهد داشت یا با آمالگام میتوان همان نتیجه را کسب نمود . در برخی موارد برای تشخیص پوسیدگی ها دندانپزشک، عکس دندانی OPG(تصویربرداری دندانی OPG) تجویز میکند .

 

روند انجام پرکردن دندان با کامپوزیت
روند انجام پرکردن دندان با کامپوزیت

سپس اگر قبلا این ناحیه توسط ماده ای پرشدگی دارد یا خرابی به گونه ای است که میبایست برداشته شود دندانپزشک جهت آماده سازی،منطقه را تمیز و پاک میکند تا بتواند ماده کامپوزیتی را جهت ترمیم روی دندان قراردهد .این بخش هنر دندانپزشک است که ماده کامپوزیت را به گونه ای شکل دهی نماید تا دقیقا شبیه به دندان اصلی فرد شود .

 

پس از آن دندانپزشک توسط دستگاهی که دارای نور آبی است ( لایت کیور) ماده کامپوزیتی را سفت و سخت میکند تا ضمن چسبندگی،بتواند قابلیت های دندان اصلی فرد را در جویدن  ایفا نماید .پس از سفت شدن ماده کامپوزیت روی دندان،دندانپزشک آنرا پرداخت و پالیش میکند که هم سیقلی شود هم کوتاه یا بلند تر از سایر دندانهای بیمار نباشد .

 


مراقبت‌های بعد از پرکردن دندان با کامپوزیت

 

بعد از پرکردن دندان با کامپوزیت به واسطه اینکه بهداشت دهان و دندان میتواند در دوام ترمیم انجام شده تاثیر بسزایی داشته باشد استفاده از مسواک و نخ دندان همواره توصیه اکید میشود . از طرفی با توجه به ضعف مواد کامپوزیتی نسبت به رنگ غذاها،توصیه میشود که جهت جلوگیری از تغییر رنگ مواد کامپوزیت دندان از نوشیدن چای و قهوه و شراب قرمز خودداری شود یا حتی المقدور تعداد دفعات مصرف را به حداقل برسانید و بعد از مصرف حتما با آب فراوان دهان خود را بشویید .

مراقبت بعد از پر کردن دندان توسط کامپوزیت
مراقبت بعد از پر کردن دندان توسط کامپوزیت

عدم اسعمال انواع دخانیات مثل سیگار پیپ قلیان و … میتواند مراقبت مناسبی بعد از ترمیم کامپوزیت دندان باشد . در نهایت برای اطمینان از سلامت دندان‌ها و پرکردگی‌ها مراجعه منظم به دندانپزشکی دکتر میثم مدنی جهت چکاپ‌های منظم توصیه می‌شود.چکاپ هزینه ای ندارد اما درمان های اورژانسی هم درد خواهد داشت هم هزینه بر خواهد بود . 

 


جنس کامپوزیت دندان چیست؟


کامپوزیت دندان از ترکیبی از ذرات ریز سرامیکی و رزین‌های پلاستیکی تشکیل شده است. این ترکیب باعث می‌شود که کامپوزیت دندان از نظر فیزیکی و شیمیایی ویژگی‌های مناسبی برای ترمیم دندان‌ها داشته باشد. مواد کامپوزیتی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بتوانند به دندان‌ها بچسبند و ساختاری قوی و محکم ایجاد کنند.

 

جنس کامپوزیت دندان چیست ؟
جنس کامپوزیت دندان چیست ؟

 

کاربرد کامپوزیت دندان در دندانپزشکی

 

کاربرد کامپوزیت دندان در دندانپزشکی
کاربرد کامپوزیت دندان در دندانپزشکی


1. پرکردن حفره‌های ایجاد شده در دندان : کامپوزیت‌ به دلیل ظاهر طبیعی همانند دندان اصلی فرد برای پرکردن حفره‌های دندانی که به واسطه پوسیدگی ها بوجود آمده اند، بسیار مناسب هستند.

 

پرکردن حفره‌های ایجاد شده در دندان
پرکردن حفره‌های ایجاد شده در دندان


2. ترمیم شکستگی‌ها و ترک های روی دندان : دندان‌های شکسته یا ترک‌خورده با استفاده از کامپوزیت دندانی قابل ترمیم هستند زیرا با توجه به چسبندگی ماده کامپوزیتی میتوان لایه ای از کامپوزیت را روی بخش ترک خورده دندان قرار داد و آن ناحیه را همانند رنگ دندان اصلی پوشش داد .

 

ترمیم شکستگی‌ها و ترک های روی دندان
ترمیم شکستگی‌ها و ترک های روی دندان


3. ترمیم زیبایی دندان: در دندانپزشکی مدرن از کامپوزیت‌ها برای بهبود ظاهر دندان‌ها و رفع نواقص زیبایی در طرح لبخند هالیوودی استفاده می‌شوند.به این تکنیک کامپوزیت ونیر گفته میشود که انتخاب رنگ و سفیدی کامپوزیت میتواند توسط فردی که به دنبال زیبایی است، قابل انجام است . 

 

ترمیم زیبایی دندان
ترمیم زیبایی دندان


4. بستن فاصله‌های بین دندان‌ها: به فاصله بین دندان های فرد اصطلاحا ” دیاستم ” گفته میشود که با استفاده از کامپوزیت می‌توان فاصله‌های بین دندان‌ها و دیاستم ها را پر کرد و ظاهری یکنواختی از دندان های ردیف برای فرد ایجاد کرد.

بستن فاصله‌های بین دندان‌ها
بستن فاصله‌های بین دندان‌ها

 

فرآیند سفت شدن کامپوزیت دندان


کامپوزیت دندان از طریق فرآیند پلیمریزاسیون سفت می‌شود. پلیمریزاسیون به معنای تبدیل مولکول‌های کوچک رزین به زنجیره‌های بلند و سخت است. این فرآیند با استفاده از نور خاصی به نام نور کیورینگ (curing light) انجام می‌شود.

 

فرآیند سفت شدن کامپوزیت دندان
فرآیند سفت شدن کامپوزیت دندان

ویژگی‌های نور کیورینگ


1. طول موج مشخص: لایت کیور دارای طول موج نوری در محدوده ۴۰۰ تا ۵۰۰ نانومتر است که مناسب‌ترین طول موج برای شروع فرآیند پلیمریزاسیون رزین‌های کامپوزیتی دندانی است.
2. شدت نور قابل تنظیم: برخی دستگاه‌های لایت کیور کامپوزیت دارای تنظیمات شدت نور هستند که به دندانپزشک امکان می‌دهد تا شدت نور را بر اساس نیاز قبلاز فرم دهی تنظیم کند.
3. مدت زمان تابش نور: مدت زمان لازم برای تابش نور به هر لایه کامپوزیت معمولاً بین ۲۰ تا ۴۰ ثانیه است. این زمان ممکن است بر اساس ضخامت لایه و نوع کامپوزیت متفاوت باشد.

 

 

ویژگی‌های نور کیورینگ
ویژگی‌های نور کیورینگ

سوالات دندانپزشکی درباره پر کردن دندان توسط کامپوزیت دندانی : 

 

  • اگر مینای دندان با مواد همرنگ ترمیم شده باشه باز هم میتوان آن را کامپوزیت و ترمیم کرد ؟

بله،دندانپزشک میتواند بخش کامپوزیت شده همرنگ قبلی را Remove و پاک نماید سپس کامپوزیت جدید را روی مینای دندان یا سطح دندان قرار دهد .

 

مینای دندان با مواد همرنگ ترمیم شده
مینای دندان با مواد همرنگ ترمیم شده
  • برای ترمیم کامپوزیت دندان چقدر هزینه و زمان لازم است ؟

معمولا درمان های پرکردن کامپوزیت دندان در یک جلسه انجام میشود اما برای کامپوزیت زیبایی باتوجه به اینکه عموما مراجعین برای دو فک(دندان های بالا و پایین) کامپوزیت انجام خواهند داد دندانپزشک فرایند را به دو یا چند جلسه تعمیم خواهد داد . اما در رابطه با هزینه کامپوزیت با توجه به اینکه مواد کامپوزیت دندان با قیمت های متفاوتی در بازار موجود است از واحدی 600 هزار تومان تا 3 میلیون تومان میتوان این قیمت را در نظر داشت  ولی همانگونه که در جریان هستید خدمات دندانپزشکی هر فرد با دیگری متفاوت است ازین رو قیمت ها نیز متغیر خواهد بود .

 

ترمیم کامپوزیت دندان
ترمیم کامپوزیت دندان
  • امکانش هست فقط دو یا سه دندان را ترمیم کامپوزیت کرد ؟

بله،هر چند دندانی که فرد تمایل داشته باشد و دندانپزشک نیاز بداند، میتوان کار کرد .

 

ترمیم کامپوزیت دندان
ترمیم کامپوزیت دندان
  • آیا ترمیم کامپوزیت فقط برای پوسیدگی ها کاربرد دارد ؟

کامپوزیت دندان برای پوسیدگی ها شکستگی ها تخریب ها حفره ها استفاده میشود و در دندانپزشکی مدرن برای زیبایی و سفید کردن دندان نیز اجرا میگردد .

 

ترمیم کامپوزیت فقط برای پوسیدگی
ترمیم کامپوزیت فقط برای پوسیدگی
  • هزینه ترمیم کامپوزیت یک سطحی چقدر است ؟ 

درمان های دندانپزشکی قیمت های متغیری خواهند داشت زیرا کار،ابعاد درمان،دندانهای کناری و کلی مورد دیگر روی قیمت گذاری و سختی کار تاثیرگذار است اما حدود قیمتی 600هزار تومان تا 3 میلیون تومان برای ترمیم یک سطحی میتواند در نظر گرفته شود .

 

هزینه ترمیم کامپوزیت یک سطحی
هزینه ترمیم کامپوزیت یک سطحی

دندانپزشکی دکتر میثم مدنی: تجربه‌ای نوین در ارائه خدمات دندانپزشکی

 

دندانپزشکی دکتر میثم مدنی، با بیش از 20 سال‌ تجربه و بهره‌گیری از جدیدترین تکنولوژی‌ها و روش‌های درمانی در حوزه دندانپزشکی، یکی از برترین مراکز دندانپزشکی در کشور است. دکتر میثم مدنی با تمرکز بر ارائه خدمات با کیفیت و رضایت بیماران، همواره تلاش می‌کند تا تجربه‌ای منحصر به فرد و دلنشین را برای مراجعه‌کنندگان محترم فراهم کند.

خدمات تخصصی دندانپزشکی

 

در کلینیک دندانپزشکی دکتر میثم مدنی، مجموعه‌ای کامل از خدمات تخصصی دندانپزشکی ارائه می‌شود که شامل:

1. ایمپلنت دندان: با استفاده از مواد با کیفیت و تکنیک‌های پیشرفته، ایمپلنت دندان به عنوان یک راه‌حل دائمی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته ارائه می‌شود.
2. ارتودنسی: با بهره‌گیری از روش‌های نوین و نامرئی، ارتودنسی برای اصلاح ناهنجاری‌های دندانی و بهبود زیبایی لبخند ارائه می‌گردد.
3. لمینیت و ونیر: با استفاده از لمینیت‌ها و ونیرهای دندانی، ظاهر دندان‌ها بهبود یافته و لبخندی جذاب و طبیعی به شما هدیه می‌شود.
4. سفید کردن دندان: با استفاده از روش‌های حرفه‌ای سفید کردن دندان، لبخندی درخشان و سفیدتر به شما هدیه می‌شود.
5. درمان ریشه (عصب‌کشی): با دقت و تجربه، درمان ریشه دندان‌های آسیب دیده به بهترین شکل انجام می‌شود تا از درد و عفونت جلوگیری شود.
6. پروتزهای دندانی: انواع پروتزهای ثابت و متحرک برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته و بازگشت به توانایی جویدن طبیعی ارائه می‌گردد.

 

تیم حرفه‌ای و محیطی دوستانه

 

کلینیک دندانپزشکی دکتر میثم مدنی با داشتن تیمی از متخصصین مجرب و حرفه‌ای، محیطی دوستانه و آرامش‌بخش را برای بیماران فراهم کرده است. برخورد گرم و صمیمی پرسنل کلینیک باعث می‌شود تا بیماران احساس راحتی و اطمینان داشته باشند.

استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته

 

در مطب دندانپزشکی دکتر میثم مدنی، از جدیدترین و پیشرفته‌ترین تجهیزات و تکنولوژی‌های روز دنیا در زمینه استریل استفاده می‌شود. این امر به ما امکان می‌دهد تا خدماتی با کیفیت بالا و دقت بیشتر به بیماران ارائه دهیم.

 

رضایت بیماران

 

رضایت بیماران اولویت اصلی ماست. نظرات و بازخوردهای مثبت بیماران، گواهی بر کیفیت و تعهد ما به ارائه خواهد نمود. ما همواره در تلاشیم تا با بهره‌گیری از بهترین روش‌ها و مواد دندانپزشکی با کیفیت، لبخندی زیبا و سالم را به شما بزرگواران هدیه دهیم.جهت مشاوره و تعیین وقت ملاقات با شماره 02177517340 یا توسط فرم تماس صفحه اول سایت با ما در تماس باشید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا