لطفا چند لحظه منتظر بمانید...

ایمپلنت

ایمپلنت

im_00.jpg

جایگزینی برای دندان شما :

 

امروزه ایمپلنت دندان ، مشکلات بی دندانی بسیاری از افراد که بر اثر عوامل گوناگونی دندان های خود را از دست دادند را حل کرده است. از دست دادن یک یا چند دندان، مشکلی است که برای بسیاری از افراد سخت و حتی غیرقابل تحمل است، اما به دلایل گوناگونی احتمال مواجه شدن با عارضه ی بی دندانی وجود دارد. مشکلی که تا چند وقت پیش راه حلی به جز استفاده از دندان های مصنوعی نداشت. این گونه از دندان ها به دلیل شکل ظاهری و مشکلات دیگری که داشت، رضایت بیمار را جلب نمی کرد اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی در راستای این موضوع، ایمپلنت بیشترین توجه را معطوف به خود از لحاظ زیبائی دندانهای متکی بر ایمپلنت به همراه موفقیت دراز مدت آنها کرده است و نتایج خوب به همراه رضایت مشتری را در بر داشته است.این نوع از درمان دندان ها توسط دکتر Branemark سوئدی ابداع شد و بعدها این شاخه از تکنولوژی گسترش یافت و پیشرفت علم را در زمینه فرم و سطح ایمپلنت را به دنبال داشت و امروزه به عنوان جایگزینی مناسب برای دندان های از دست رفته می باشد. ایمپلنتولوژی حاصل بروزترین فناوری و پیشرفته ترین تحقیقات دندانپزشکان در این راستا می باشد و با قرار گرفتن ایمپلنت دندان در فک این درمان را بسیار ساده کرده و عارضه ای را به دنبال نداشته و ضمن اینکه برای فرد بیمار همان نقش دندان های اصلی را به صورت دائم برای شخص را ایفا می کند و بهترین روش برای جایگزینی ریشه دندان می باشد و هم ریشه و هم بخش تاج دندان را شامل می شود و یک جایگزینی کامل محسوب می شود.اگر بخواهیم ایمپلنت دندان را تعریف کنیم به پست های فلزی و مارپیچ فرمی هستند که با استفاده از نوعی عمل جراحی در استخوان فک و زیر بخش لثه ای قرار می گیرند و دندان را در دهان در آن قسمت جاگذاری می کنند که می تواند به عنوان یک تکیه گاه برای سایر دندان های مصنوعی و راه حلی مناسب برای رفع فاصله میان دندان ها باشد که می تواند فرد را در شرایط ایده آل تری در زمان خوردن غذا و امکان خنده بهتری را میسر سازد و اعتماد به نفس را بالا ببرد و یک مزیت مهم به شمار می رود و فرد احساس طبیعی تر و بهتری با توجه به داشتن دندان های مصنوعی سنتی و روکش های خاص خواهد داشت و کمکی موثر و به عنوان پشتیبان محکم برای آن ها عمل خواهد کرد.در بعضی افراد استفاده از پل ها و دندان های مصنوعی سنتی معمولا راحت نیست و با دشواری همراه است که دلیل آن می تواند بر اثر وجود زخم ها و استخوان بندی ضعیف و همچنین عدم کارایی مناسب و ایجاد محدودیت در عملکرد دهان اشاره کرد، ضمن اینکه پل های قدیمی باید به دندان های کناری در دو طرف دندان از بین رفته متصل شوند که با عمل ایمپلنتولوژی دیگر احتیاجی به استفاده از دندان های کناری برای نگه داشتن دندان های جدید جایگزین شده در دهان نیست، برای کاشتن دندان از طریق ایمپلنت نیاز است که فرد بیمار دارای لثه های سالم و فضا و استخوان لازم برای کاشت در دهان وجود داشته باشد که این امر می تواند بستگی به رعایت بهداشت دهان و استفاده از نخ دندان و چکاپ توسط دندانپزشک در یک بازه زمانی مشخص که از عوامل حیاتی و بسیار مهمی است که می تواند کاشت ایمپلنت را با موفقیت همراه کند.

جنس ایمپلنت دندان از چیست؟

ایمپلنت های دندانی از جنس یکسری از فلزات مختلف و حتی سرامیک ها هستند ولی اغلب ایمپلنت های دندانی از جنس تیتانیوم می باشند. ایمپلنت های دندانی از دو بخش اصلی تشکیل شده اند که شامل فیکسچر و اباتمنت می باشند که فیکسچر در داخل استخوان و اباتمنت روی آن قرار دارد که سپس روی آن روکش چینی برای پوشش آن زده می شود.این فلز تیتانیوم به کار رفته در ایمپلنت فلزی با Quality بالا بوده که لایه آن در برابر اسیدیته و قلیایی بودن وسایر ترکیبات شیمیایی و استحکاک ناشی که در دهان رخ می دهد می تواند مقاومت بالایی داشته و همچنین با بدن فرد بیمار سازگار می باشد نوع تیتانیوم به کار رفته شامل انواع مختلف سطوحی می باشد که شامل اسید اچ، اسپری پلاسما و پوشش هیدروکسی آپاتیت است. هیدروکسی آپاتیت ماده ای است که استخوان از آن ساخته می شود.  و همچنین به علت سبک بودن تیتانیوم، فرد در دهان خود احساس نارحتی و ناخوشایندی نمی کند.

انواع ایمپلنت

ایمپلنت ریشه ای شکل: این مدل معمول ترین نوع کاشت ایمپلنت است که برای بیماران استفاده می شود. به این نوع از ایمپلنت  در اصطلاح درون استخوانی یا درون ریشه ای نیز گفته می شود، به این معنا که این نوع در استخوان قرار می گیرند. این مدل شبیه پیچ ضخیم یا مخروط شکل است و دارای پهنا و طول و عرض متفاوت می باشد. برای کاشت موفق آن، نیاز به ایجاد عمق و عرض کافی در استخوان برای فراهم کردن پایه مطمئن برای آن وجود دارد. دندان پزشک شما درباره نوع  مناسب برای استفاده بر اساس کیفیت استخوان فک و نوع روکش دندان، پل یا دندان مصنوعی که قرار است بر روی آن قرار بگیرد تصمیم گیری خواهد کرد.

نوع دارای چارچوب راموس: این نوع از ایمپلنت در مواردی کاربرد دارد که استخوان فک پایین برای استفاده از مزایای ایمپلنت دندان ریشه ای شکل بسیار نازک باشد یا قصد داشته باشیم از ایمپلنت ساب پریواستیل استفاده کنیم. این مدل معمولا برای عملهای یک مرحله ای استفاده میشوند و  دارای چارچوب راموس در بخش گوشه ای عقب استخوان فک در دهان (یعنی نزدیک دندان عقل) و نزدیک چانه قرار می گیرد که پُست از لثه کمی بیرون قرار می گیرد تا ترمیم (تاج یا اباتمنت) را نگه دارد. هنگامی که آن در محل قرار گرفت و بافت اطراف آن ترمیم شد، یک میله فلزی نازک در اطراف بالای لثه قابل رویت خواهد بود. دندان های مصنوعی در ادامه به صورتی ساخته می شوند که متناسب با این میله باشند و فیکس شوند. این نوع همچنین می توانند فک ضعیف را تثبیت کرده و از ایجاد شکستگی در آن جلوگیری نمایند و دندان مصنوعی را برای اشخاصی که ارتفاع استخوانی کافی ندارند مستحکم می سازد

 

انواع ایمپلنت دندان بر اساس متصل کننده ها و نوع شکل سرشان

 

متصل کننده شش ضلعی داخلی: این نوع از متصل کننده ها دارای شکل شش ضعلی (هگزاگونال) هستند و به صورت سوراخی در سر ایمپلنت هستند که دندانپزشک اباتمنت یا ترمیم را در آن پیچ میکند.

متصل کننده شش ضلعی خارجی:این متصل کننده شش ضلعی شکل، در راس سر ایمپلنت قرار میگیرد.

متصل کننده هشت ضلعی داخلی:این متصل کننده هشت ضعلی شکل (اکتاگونال) به شکل سوراخی در سر ایمپلنت دندانی است که دندانپزشک اباتمنت یا ترمیم را در آن پیچ میکند.

ایمپلنتها را بر اساس اندازه و سایزشان (پلتفرم) نیز می توان دسته بندی کرد. این ویژگی ها مشخص می کند ایمپلنت در کجای دهان قرار بگیرد. اگر چه در هر مورد متفاوت است و اندازه آن بستگی به فضای دهان و استخوان فرد دارد.

ایمپلنت با پلتفرم استاندارد: این ایمپلنت ها قطری بین 3.5 تا 4.2 میلی متر دارند و معمولا در بخش جلویی دهان جایگذاری می شوند.

ایمپلنتهای با پلتفرم پهن: این ایمپلنت ها که 4.5 تا 6 میلی متر قطر دارند، معمولا در بخش عقبی دهان برای دندانهای مولر (آسیاب) استفاده می شوند.

ایمپلنتهای باریک یا مینی: این دسته از ایمپلنتها قطری بین 2 تا 3.5 میلی متر دارند و در افرادی استفاده میشوند که فضای کافی بین ریشه دندانها برای ایمپلنتهای در اندازه معمولی وجود ندارد. همچنین زمانی که بیمار تراکم استخوانی کافی نداشته باشد از این ایمپلنتها استفاده میشود.

تاریخچه مطب

در دندانپزشکی دکتر میثم مدنی درمانی حرفه ای و بدود استرس خواهید داشت.

جدیدترین اخبار

درباره دکتر میثم مدنی

دکتر میثم مدنی در سال 1355 در دالاس آمریکا به دنیا آمد و تحصیلات خود را در نیویورک آمریکا به اتمام رساند .وی عضو افتخاری انجمن دندانپزشکی ایالات متحده آمریکاست.

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به دکتر میثم مدنی میباشد.طراحی و سئو توسط Technowebonline.com